Yüz, boyun, sırt ve gövdede yer alan, yağ bezlerinin aktivitesinden kaynaklanan, ciltten kabarık olarak görülen, zaman zaman içi iltihaplı olabilen sivilcelerdir. Ergenlik döneminde en sık görülen dermatolojik hastalıktır. 12-18 yaşları arasındaki bireylerin yaklaşık %40’ında görülür.

akne bakımı

Akne Neden Oluşur?

  • Genetik olarak yatkın kişilerde yağ salgısının deri dışına atıldığı kıl-yağ bezi kanalında kalınlaşma ve buradaki hücrelerin yapışkanlığından dolayı kanalın tıkanmaya meyilli olması önemli bir faktördür.
  • Ergenlik döneminde artan yağ salgısının ( sebum) bu kanalda birikerek komedon adı verilen siyah ya da beyaz noktaları oluşturmasıdır
  • Fiziksel faktörler arasında sürülen yağlı kremler, sıcak hava, terleme artışı, makyaj ve uygun cilt temizleyicilerin kullanılmaması sayılabilir.
  • Hava kirliliğine bağlı olarak tıkanan gözeneklerdeki sebuma (yağ salgısına) bakterilerin yerleşmesi burada bir yangıya, iltihaplanmaya neden olmasıdır.
    Bununla birlikte Karaciğer Bozukluğunun akne oluşumuna etkisi olduğu iddiası tamamen yanlıştır. Bu iki hastalık arasında hiçbir bağ yoktur.

akne

Yiyecekler ile Akne Arasındaki İlişki

Akne oluşumunda yiyeceklerin de etkisi söz konusudur. Fazla etkisi olmamakla birlikte akne oluşumuna zemin hazırlayan yiyecek türleri kan şekerini yükselten ve pankreasın depolamış olduğu insülini hızla kana verilmesine yol açan yiyeceklerdir. Bu yüzden bu gıdaların fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Buna sebep olan gıdalar; patates, beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker, işlenmiş meyve suları, muz (olgun), karpuz, krakerler, mısır cipsi ve mısır gevreğidir. Bunun dışında bazı hastalar çekirdek, yağda kızartma, çikolata gibi yağlı, kalori değeri yüksek ve hemen kana karışan gıdalardan sonra akne şiddetinde bir artma tariflemektedir, bu hastaların akne şikayetini arttırdığını düşündüğü bu tip gıdalardan uzak kalmasında fayda vardır.

Akneyi Sıkmak Önerilir Mi?

Hayır, kesinlikle akneyi sıkmak, oynamak önerilmez. Bazı akne tiplerinde ancak uzmanlar tarafından akne lezyonları boşaltılabilir. Kurcalanan aknede iltihap yayılabilir, kızarıklık artabileceği gibi, iz kalma riski de artar.

Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Akne gibi çok yaygın görülen bir hastalıkta bir çok tedavi alternatifi mevcuttur. Antibiyotik haplar lazer, kimyasal cilt soyma (peeling), deri içine iğneyle ilaç verilmesi de kullanılan yöntemler arasındadır.

Akne tedavisinde ve sonrasında oluşabilecek cilt kuruluğu ve iz kalma riski sebebiyle kullanılan ürünler medikal ürünler olmalıdır. Kullanılacak ürünlerin uzmanlar tarafından uygulanması ve kontrolünün sağlanması gerekir. His Estetik ve Güzellik Merkezi cilt bakımı uygulamalarında medikal ürünler kullanmaktadır.