Pek çok insan daha kaliteli bir yaşam için vücudundaki istenmeyen kıllardan kurtulmak ister. Lazer epilasyon kılı üreten kök hücrelerinin yapısını bozar, hasara uğratır ve tekrar kıl üretilmesini engeller. Kılın genel yapısında bulunan Melanin adı ile bilinen siyah boya maddesi lazer ışınlarını emer ve lazer ile verilen yüksek ısı enerjisi sayesinde kök hücreler hasara uğratılır.

Lazer Epilasyon Neden Tercih Edilmektedir?

Hem kadınlar hemde erkekler için estetik görünüm önemlidir. Bir çok kişide aşırı tüylenmeden oluşan sorunlar yaşanabilmektedir. Yaşam kalitesi ve estetik görünüm bir çok kişi için değer verilen bir olgudur. Hem kadınlarda hemde erkeklerde hormonal nedenler yada kullanılan çeşitli ilaçlar nedeni ile aşırı tüyelenme oluşabilmektedir. Yine bu aşırı tüylenmeden kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biride Lazer epilasyon uygulamasıdır.

Aşırı tüy ve kıl sorunundan kurtulmak için bir çok kişi bireysel olarak çözümlerini kendileri üretebilmektedir. Bunlardan bazıları ağda, cımbız, ip, jilet, tüy dökücü kremler olarak bilinir. Ancak bu tür çözümler kıl ve tüylerden kalıcı olarak kurtulmayı sağlamamaktadır.

epilasyonlaser

Lazer Epilasyon Vücut için Zararlı Mıdır?

Epilasyon sağlık yönünden zararı olmayan bir yöntemdir. Lazer epilasyon yönteminde amaç deri ve ter bezlerine zarar vermeden kıl köklerini hedef almaktır. Epilasyon uygulaması esnasında zarar oluşabilecek durumlar ancak epilasyon yapacak yerin hijyenik olmaması ve uygulamayı yapacak kişinin uzman olmaması ile yaşanabilir. Lazer epilasyon yaptırmayı düşünüyorsanız öncelikle yapan kişilerin uzmanlığına ve yerin hijyen koşullarına mutlaka dikkat ediniz.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Dünyada bilinen ve uygulanan lazer epilasyon 3 çeşittir. Bunlar Alexandrite Lazer Epilasyon Yöntemi, Diode Lazer Epilasyon, ve Nd Yag Lazer Epilasyonudur. İstenilen en iyi neticenin alınması için lazer epilasyona doğru lazer tipi ile başlamak son derece önemlidir. Cilt yapınız, kıl yapınız uzmanlar tarafından değerlendirilir hangi lazer yönteminin uygun olduğu tespit edilir. Bu şekilde kişiye uygun lazer tipi seçilir ve beklenen başarı oranı artar ayrıca yan etki ihtimalleride ciddi oranda azalmış olur.

epilasyon pendik

Alexandrite Lazer

Alexandrite yöntemi teknik özellikleri nedeni ile sadece açık renk ciltelere sahip olan kişilerde uygulanmaktadır. Cilt tenine yaklaşık 3cm mesafeden uygulanır ve 755nm dalga boyu atışları yapılmaktadır. Bu sayede ciltte ve uygulama yerinde her hangi bir iz bırakmamaktadır ve hijyen açısından da oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Alexandrite lazer epilasyonu açık tenli ciltelerde en iyi sonuçları verirken koyu tenli ciltlerde yan etki olasılığı artmaktadır. Ayrıca Alexandrite lazer yüz, boyun ve omuz gibi bölgelerde uygulanması halinde ince tüylerde artışa sebep olabilmektedir. Yüz, boyun ve omuz kısmında cilt açık tenli dahi olsa Alexandrite lazer önerilmemektedir.

Diode Lazer

İstenmeyen kıl ve tüylerin azalmasını amaçlayan bir diğer yöntemde diode lazer yöntemidir. Dalga boyu ortalama 810nm-980nm arasında olduğundan ince tüylerin azalması ve giderilmesi için en etkili lazer yöntemidir. Diğer lazer tiplerine göre daha derine inen diode lazer epilasyon kıl bölgelerinde çok daha etkili olup koyu tenli ciltlerde bile rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Diode lazer epilasyon cilde yakın mesafeden uygulanması nedeni ile uygulama yapılan yerin soğutulması için jel sürülmektedir. Çok kalın kıl köklerinde etkili olmadığı bilinmektedir.

Nd Yag Lazer

Diğer lazer yöntemlerine göre daha çok koyu cilt tenine sahip kişiler için geliştirilmiş diyebiliriz. Yine diğer lazer yöntemlerine göre nadir olarak tercih edilmektedir. Ağrılı ve acılı hissi nedeni ile çok dikkatle seçilmesi gerekmektedir. Ortalama dalga boyu 1064nm olduğundan daha yüksek enerji verilmesine neden olur.

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm lazer epilasyon uygulama ve tipleri için önerilen epilasyon öncesinden 1 ay sürede ağda, epilatör, cımbız ve iple alma gibi işlem ve uygulamaların kişiler tarafından yaptırılmamasıdır. Lazer epilasyonun çok daha iyi sonuçlar vermesi için kıl köklerinin yeteri kadar uzaması gerekmektedir.

1-2 ay öncesinden kişilerin solaryum ve bronzlaşma yaptırmaması önerilmektedir. Lazer epilasyon yaptırmadan önce kullanılmış olan ilaçlar varsa doktora bildirilmelidir. Cilt ve deri hastalıkları olan kişilerin mutlaka doktora bilgi vermesi gerekmektedir.