Lenfatik drenaj, bölgesel inceltme, selülit ve sıkma programlarının etkisini arttırmak için kullanılan bir yöntemdir. Lenfatik drenajın amacı, çürümüş yağların lenfatik sisteme aktarılması ve kolay çıkarılmasıdır. Lenfatik drenaj tüm bölgesel inceltme programları için kullanılabilir. Lenfoterapi sırasında kişi kıyafet giyer ve tedavi sırasında kişi bu kıyafetlere yaslanır ve zamanını doldurur. Isı, titreşim ve akım kıyafetlerin içindeki gövdeye aktarılır. Bu şekilde, lenf akışı uyarılır ve lenfatik damarlara baskı uygulayan yağ dokusu vücuttan atılır. Böylece, lenfatik akış, yağ yakma, sıkıştırma, artan kolajen ve sonuçta bölgesel incelme hızlanır. Lenfatik drenaj, dolaşım bozukluğu olan ve kalp pili olan kişiler için geçerli değildir.

lenf drenaj

Lenfatik Drenaj Masajı Nasıl Uygulanır?

Lenfatik drenaj, vücuttaki lenf sistemi, şişliği ve israfı önlemek için düzgün çalışmadığında tedavi yöntemi olarak kullanılabilecek bir masaj yöntemidir.

Normal sağlıklı çalışan lenf sirkülasyonu ile vücuttaki atıklar idrar yöntemi ile toplanır ve vücuttan atılır. Bununla birlikte, bu sistem düzgün çalışmadığında, atık ürünler vücuttan yeterince uzaklaşmadığı için lenf dolaşımı bozulabilir ve bazen tıkanabilir. Bu durumda, ödemin seyrin düzgün olmadığı bir bölgede görülmesi ve karşılaşabileceğimiz bir durumda çeşitli şikayetler ortaya çıkabilmektedir.

Lenfatik drenaj masajının amacı, lenf dolaşım hızını artırmak, aşırı yüklenmiş alanları açmak ve akıştaki bir artışla atıkları vücuttan hızla ve kolayca uzaklaştırmak ve şikayetleri ortadan kaldırmaktır. Bu ödem veya düzgün akmayan lenf sistemi, özellikle kollarda ve bacaklarda ağrı, uyuşma ve şişlik gibi şikayetlere neden olabilir.
Selülit ayrıca lenf kan dolaşımının ihlali olarak kendini gösterir. Selülit sorunu, bu sorunu yaşayan insanların çok büyük bir bölümünde görülür. Bu nedenle, lenfatik drenaj masajı bu sorunları ve şikayetleri ortadan kaldırmak için çok önemli bir masaj ve tedavi yöntemidir.

lenf drenaj

Lenfatik drenaj masajı yöntemlerinde masaj, cilt tabakasının altında bulunan lenfatik dolaşım sistemini etkileyerek dokulara nüfuz edebilen hareketlerle kullanılır. Yoğurma, sıkıştırma, çeşitli ebatlarda basınç, bu akışın engellendiği noktalardaki akışı hızlandırmak ve bu engelleri ortadan kaldırmak için kullanılır.

Kişinin şikayetlerine bağlı olarak, uzman bir terapist bu masajı yerel olarak da uygulayabilir. Kan akışı hızlandıkça, lenf dolaşımı hızlanır ve bu nedenle bu hızlı akış nedeniyle şişmeye ve şişmeye neden olan atık maddeler vücuttan çok daha kolay bir şekilde çıkarılabilir. Öte yandan, masaj sırasında bölgede yaratılan sıcaklık, bu atıkların giderilmesinde, dolaşım sistemine dahil edilmesinde daha etkili olacaktır.

Lenfatik Drenajın Etkileri

Lenfatik drenaj masajı, kilo kaybı ve vücut sıkılaştırma için bölgesel tedavi sırasında elde edilen sonuçların kalitesini ve dayanıklılığını artırmak için ayrı ayrı kullanılabilir, özellikle kavitasyon, radyo frekans terapisi, elektroterapi ile ve daha hızlı ve daha etkili sonuçlar sağlar.

Lenfatik drenaj masajı, sadece ödem ve toksinin, lenfatik sistemin aktivasyonu yoluyla idrarla atılmasını değil, aynı zamanda cildin ve dokuların kasılmasını sağlayan dolaşım sisteminin yoğun bir şekilde düzenlenmesini sağlar. Tüm bu fonksiyonlara ek olarak, lenfatik drenaj masajının metabolizmayı hızlandırmak için etkisi kilo verme sürecinin hızını arttırır ve aynı zamanda çok hoş ve rahatlatıcıdır. Lenfatik drenaj masajı, kilo kaybı için bölgesel araçlar haricinde, özellikle menopoz döneminde hormonal değişiklikler nedeniyle vücutta biriken ödemlerin giderilmesinde son derece etkilidir.

Lenfatik Drenaj Ve Diğer Masaj Türleri Arasındaki Fark Nedir?

Lenfatik drenaj masajının ayırt edici bir özelliği, ürünün kullanılmamasıdır. Aynı zamanda, lenfatik drenaj masajı, diğer masaj türlerine kıyasla çok hafif ve sürekli tekrarlayan hareketlerden oluşur. Bu vücutta kızarıklığa neden olmaz.