Radyo frekans termokoagülasyon (RFT), kontrollü elektrik enerjisi sağlayarak kullanım sıcaklığına veya kullanım süresine bağlı olarak dokuda hasar oluşumudur. Lezyonda oluşan sinir dokusuna özel bir iğne (elektrot) yerleştirilir ve daha sonra akım cihazdan dokuya iğneden geçer. Lezyonun boyutu uygulama sıcaklığına ve süresine bağlıdır.

Radyo frekanslı

Radyo Frekansı Yöntemi Nedir?

Bel ve boyuna giden sinir telleri bazen sürekli ağrıya neden olabilir. Radyo frekans yöntemi sıcaklıkta güçlü dalgalanmalar yaratır ve bu ağrının önlenmesinde sinir telinin görevini yerine getirmede çok başarılıdır. En önemli avantajlar, yöntemin ağrısız olması, hastaneye yatırılmadan gerçekleştirilebilmesi, cerrahi müdahale gerektirmemesi ve güvenilir olmasıdır.

Uluslararası Ağrı Araştırmaları Birliği, ağrıyı şu şekilde açıklar: geçmişte tüm insan deneyimini kapsayan, organik bir neden ile bağlı olup olmamasına bakılmaksızın, vücudun herhangi bir yerinden hoş olmayan bir his. 20 yıl öncesine kadar bir hastalık işareti olarak kabul edilen kronik ağrı, artık kendi başına bir hastalık olarak görülüyor ve ekip çalışması ile tedavi edilebiliyor. 100 kişiden 85’i için sorunlu olabilen ağrı tedavisi için ağrı klinikleri mevcuttur ve bu klinikler birçok seçenek sunar.

Gelişmiş girişimsel ağrı yönetimi, uzun süreli ağrının % 90’ını artırabilir. Uzun zamandır devam eden tıp bilgisine göre, uzun vadeli acı için bir devrim olarak adlandırılabilecek olaylar meydana gelmiştir. Bunlardan en önemlisi, ağrı tedavisine duyulan ihtiyaç konusunda uzlaşmadır. Özellikle; Sırt, boyun ve sırtta tekrarlayan ağrının tedavisinde ülkemizde yeni olarak kabul edilebilecek, ancak dünyada yıllarca kullanılmış olan anestezi yöntemleri vardır. En çarpıcı olanlardan biri radyo frekanslarının kullanılmasıdır. Bu sinir telinin sürekli ağrıya neden olan ve yüksek titreşimli ısı üreten bir ağrı önleyici iletim işlevidir.

Radyo frekanslı termokoagülasyon

Bel Ağrıları RF İle Nasıl Tedavi Edilir?

İlk olarak, tedavi edilen bel bölgesi uyuşturulur. Ağrının kaynağı olan belin sinirleri, bel bölgesinde prob adı verilen bir cihazla ağrıya karşı duyarsız hale gelir. Bu tamamen doğru olmasa da, bazı hastalarımız lazer uçlarına karşı ön yargılı olabilir, bu nedenle bu yöntemi örneğin bel ağrısı ve lazer fıtığı tedavisi için lazer tedavisi olarak adlandırabilirler.

Radyo Frekanslarının Kullanım Alanları

Cildin ve altta yatan bağ dokusunun yüzeyini sıkılaştırır. Bu nedenle, kalça, pelvis, karın, bacaklar, dizler ve bacaklar çok yoğun bir görünüm sarkmasını önlemek için. Bu, yağ hücrelerinin çökmesine ve büzülmesine izin verir.

Sadece yüzey yağları için değil aynı zamanda derin yağlar için de etkilidir.

Selülit görünümünü azaltır (portakal kabuğu)

Cilt direncini arttırır ve bağ dokusunu güçlendirir.

Cilt sıkılaştırma işlemlerinden sonra 10-12 seanstan sonra haftada iki kez toplam 6-8 seans uygulanmalıdır. Sarkık boyun, boyun ve yanakları düzelterek çok iyi bir iyileşme sağlar.

Seanslar hastanın yaşına ve durumuna bağlı olarak haftada 1 veya 2 seans şeklinde düzenlenir. Tedavi düzenli devam ederse, seans bitiminden sonra; Refah dönemi 1-2 yıl sürer. Bazı durumlarda, radyo frekansı lipoliz ve mezoterapi ile kullanılabilir. Selülit ve kilo kaybı tedavisinde başarı, hastanın tam diyetiyle doğrudan orantılıdır. Tüm gençlere uygulanabilir.

RF Uygulama Sonuçları

Yayınlanmış bilimsel makalelerinde radyofrekans terapi grupları % 75 ila 80 arasında çok başarılı sonuçlardan bahsetmektedir. Tedavinin amacı bel veya boyun ağrısını azaltmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

Sonuç olarak, fıtığı olan hastalarda, fıtık yeterli etki görmezse ve bel fıtığı olan bölge bölünmemişse veya doldurulmamışsa, radyo frekansının, tedaviye alternatif olarak görülmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu tedavi yöntemi açık ameliyattan çok daha az zararlıdır ve risklidir.