Saç ekimi, çoklu saç yoğunluğu kaybı yaşayan bireylerin başvurduğu yöntemdir. Teknoloji inovasyonları sayesinde sürekli geliştirilen saç ekimi tedavisinde ulaşılmak istenen amaç, genetik yapı ve uzun süreli stresin yol açtığı büyük saç dökülmesinin yerini olabildiğince en doğal ve kalıcı şekilde doldurmaktır. Saç ekimi işlemin geri alınması zahmetli olduğundan, saç ekiminin deneyimli uzman hekimler tarafından yapılması tavsiye edilir.

saç ekimi

Saç Ekimi İşlemleri Sırasında Nelere Dikkat Edilmedir?

Saç ekimi işlemleri, en üst düzeyde hijyenik ve steril ortamlar gerektiren uygulamalardır. Hijyensiz ortamlarda uygulanan işlemlerde saç derisinde ve saç köklerinde güçsüzlüğe ve bölgesel hasara yol açılabilir ya da tedavisi zor hastalıklara ortam sağlanır ve bu da saç ekimi işlemine ihtiyacı olan hastanın ve uzman doktorun istediği son şeydir. Saç ekiminde ensenin saç hacmi de büyük önem sahibidir ve ense bölgesine ya da ense köklerine verilen hasar direkt olarak saç alımının olasılığını azaltır ve saç ekimini olumsuz etkiler. Bu açıdan ense bölgesine ayrı bir dikkat verilmeli ve bu bölgede son derece titiz davranılmalıdır.

Saç ekimi işleminde, köklerin birbirinden ayrılmamasına dikkat edilmesi büyük önem isteyen bir ayrıntıdır. Köklerin birbirinden ayrılarak yapılan saç ekimi işleminde kökler arasında boşluk kalacağından ve işlem geri alınamayacağından işlem büyük titizlikle yapılmaktadır.

Saç Ekimi Ne Gibi İşlemlerden Oluşur?

Saç ekimi, vücudun saç açısından müsait kısımlarından, kol ya da bacak, göğüs, genital bölge gibi saç dökülmesine dirençli kısımlardan alınan saç köklerinin saçın dayanıksız köklerden temizlendiği kısımlara eklenmesinden oluşur. Saç alınan bölgenin sağlığı ve temizliği, o bölge saçının dirençli olması ve kökünün sağlam olması saç ekimini kolaylaştırır. Kafadaki saç kökleri açısından dirensiz bölge saçtan temizlenir. Ense köklerinden ve vücudun az önce bahsedilen kısımlarının köklerinden alınan saç kökleri, temizlenen bölgeye dikkatle yerleştirilir. Bu seviyede köklerin ayrı ayrı olarak değil, orantılı olarak yerleştirilmesi saç ekiminin güzel sonuçlanmasında hayati önem taşır. Bu saç aktarımında ihtiyaç duyulan saç köklerini dikme işlemi de yeni gelişen uygulama, araç ve gereçlerle tarihin tozlu sayfalarında yerini almış ve yerini acısız, dikişsiz, modern saç aktarımı uygulamasına bırakmıştır. Bu düşünce de saç ekimi yapmakta tereddüt yaşayan bireyleri rahatlatabilir.

Saç Ekiminde Başarılı Olma Olasılığı Nedir?

Saç ekiminin en önemli parçası olan dayanıksız saç köklerinin temizlenmesi aşamasında, cinsiyet farkı göze çarpmaktadır. Kadınlarda saç kökü dayanıksızlığı oranı daha az olduğundan daha az başarı elde edilir, fakat erkek bireylerde dayanıksız, yani temizlenmeye elverişli alan daha kolay bulunduğundan, saç ekimi işleminin iyi sonuçlanması olasılığı erkeklerde kadınlara nazaran daha büyük oranda başarı sağlanabilir.